Odpady poprodukcyjne pochodzenia roślinnego, to wszelkiego rodzaju pozostałości z procesów technologicznych hodowli zwierząt i roślin oraz procesów agrotechnicznych.
Najczęściej tego typu odpady charakteryzują się wysoką wilgotnością i zanieczyszczeniem pochodzenia biologicznego, niską wartością opałową i bardzo zróżnicowaną frakcją i gęstością. Jednakże biorąc pod uwagę dyrektywy parlamentu UE o utylizacji tego typu odpadów, gdzie wprowadzono zakaz „pozbywania się” go poprzez oddawanie rolnikom do celów agrotechnicznych, bardzo słusznym wydaje się przekształcanie termiczne w miejscu powstawania odpadu z jednoczesnym wykorzystaniem powstałej energii na cele własne.
Oczywiście podejście do tego tematu powinno być indywidualne, ponieważ w jednym przypadku może się to okazać korzystne a w innym nieuzasadnione ekonomicznie. Każdorazowo przeprowadzamy dla klientów takie analizy ekonomiczne z wyliczeniem ewentualnego okresu zwrotu z oszczędności.
Przykładowe rodzaje paliw roślinnych do wykorzystania w naszych instalacjach:
– słoma/plewy zbożowe
– siano
– gałęzie i tzw. „zielona masa” pochodząca z prześwietleń dróg, utrzymania zieleni miejskiej, oczyszczania brzegów rzek itp.
– podłoże po hodowli pieczarek i grzybów
– ściółki z hodowli kur, koni i bydła
– pestki owoców z procesu wytłaczania
– wytłoki owocowe (skórki, gniazda owocowe) i warzywne z produkcji soków i koncentratów
– łupiny orzechów
– wytłoki po produkcji oleju