Pneumatyczne systemy podawania pelletu – dowiedz się jak to działa
Urządzenia do pneumatycznego transportu pelletu, które oferuje ECOLOGIKA.PL to wyjątkowe rozwiązanie dzięki któremu większość pomieszczeń w pobliżu kotłowni może zostać zaadoptowana jako magazyn pelletu o dużej pojemności.
Większość rozwiązań automatycznego przesyłu pelletu, które proponowano do tej pory zakładała, że w bliskiej odległości od kotła trzeba wykonać silos (stalowy, betonowy lub z drewna) z którego podajnikiem ślimakowym lub spiralnym o bardzo ograniczonej długości zasila się zbiornik przykotłowy. Gdy pojawiły się rozwiązania pneumatyczne na rynku to większość z nich zakładała także udział podajnika ślimakowego, który montowany był na dnie silosu zbudowanego ze skośnych ścianek i miał za zadanie wyprowadzać pellet poza silos i dopiero z tego punktu pellet mógł być transportowany pneumatycznie, a więc nie był to w pełni pneumatyczny system.
ECOLOGIKA.PL proponuje całkowite odejście od układów mechanicznych i zastosowanie systemów serii WX, które są w pełni pneumatyczne i działają na zasadzie zamkniętego przepływu powietrza.
Budowa systemów WX nie jest skomplikowana, a za to skuteczna i sprawdzona poprzez wiele instalacji w Polsce pracujących od 2015 roku.
Do wykonania pneumatycznego podajnika WX użytkownik potrzebuje wytypować pomieszczenie lub kawałek pomieszczenia oddalony od kotła od kilku do nawet 40m (w zależności od wybranego modelu WX). W tym pomieszczeniu można ale nie jest to bezwzględnie wymagane, wykonać skośne ścianki np. z płyty OSB. Na posadzce betonowej, bez konieczności specjalnego przygotowania montuje się specjalnie zaprojektowane ssawki do których podłącza się dwie rury. Jedna z rur dostarcza do ssawki powietrze, które przeciwdziała zawieszaniu się pelletu, drugą pobierany jest pellet, który trafia do cyklonu zamontowanego na zbiorniku kotła. Z cyklonu zanieczyszczone pyłem powietrze wraca do ssawki poprzez filtr antypyłowy, który zabezpiecza silnik wentylatora. Przy jednej ssawce układ jest bezpośrednio połączony z cyklonem i wentylatorem, przy większej ilości ssawek za magazynem montuje się rozdzielacz ręczny lub autoamtyczny, który wybiera z jakiej ssawki obecnie pobierane jest paliwo.
Układ rur można wykonać całkowicie z przewodów giętkich antystatycznych lub mieszany z rurami stalowymi (w zależności od odległości między magazynem a kotłem).
Podstawowe zalety systemów WX:
2 funkcje w 1: Podawanie paliwa i usuwanie popiołu.
Z systemami WX masz łatwość utrzymania czystości w kotłowni!
Ekonomia:
Z WX można wykonać magazyn paliwa o dużej pojemności wykorzystując istniejące pomieszczenie i jednocześnie oszczędzając na kosztach budowy nowego silosu.
Transport pneumatyczny:
Jedną z wielu zalet pneumatycznego transportu jest możliwość pokonywania złożonych odcinków na dużych odległościach, gdzie transport mechaniczny byłby utrudniony lub niemożliwy.
Automatyczna praca:
System podawania WX jest maksymalnie automatyczny
Łatwość montażu i uruchomienia:
Systemy WX są bardzo łatwe i szybkie w montażu i można go wykonać na własną rękę zachowując pewne wymogi producenta.
WX kompatybilny z każdym rodzajem kotła:
System posiada konfiguracje umożliwiające współpracę z większością produkowanych kotłów na pellet z palnikami mechanicznymi oraz nadmuchowymi.
Możliwość podłączenia do istniejącego kotła i kotłowni:
Za pomocą niewielkiej przeróbki można dostosować większość pracujących kotłów i kotłowni do naszego systemu.
Delikatne obchodzenie się z pelletem:
W trakcie pneumatycznego transportu nie zachodzi efekt rozkruszania i łamania pelletu, który jest mankamentem podajników mechanicznych.